8 dôvodov, prečo nemôžem kašlať na voľby

Autor: Jozef Polc | 10.11.2014 o 13:09 | (upravené 11.11.2014 o 7:52) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  1453x

Ach, koľkokrát by som sa na voľby najradšej „vyprdol“! Občas mám pocit, že politika a sklamanie sú nerozlučnou dvojicou. Vždy znovu a znovu si musím pripomínať dôvody, prečo to opäť nesmiem vzdať:


1.) Ak sa vykašlem na voľby, tak tu budem mať vládu, poslancov či primátora,
ktorí budú kašlať na mňa.
Nízka volebná účasť nahráva najmä politikom, ktorí sa nehanbia svojim voličom nasľubovať čokoľvek. Takíto „politici“ zneužívajú dôveru ľudí a získanú moc využívajú najmä pre svoje vlastné záujmy. Pasivita sklamaných slušných ľudí dáva veľký priestor pupulistickým politikom.

2.) Voliť je jednoduchšie ako protestovať či spisovať petície.
Zvoliť za svojich zástupcov slušných a spravodlivých ľudí je oveľa efektívnejšie, ako pochodovanie na uliciach, či spisovanie petícií, u ktorých reálne hrozí, že ich niekto s úsmevom odignoruje.

3.) Pretože sú to moje peniaze!
Naša vláda, či naše mestá prerozdeľujú peniaze z našich daní. A mne nie je jedno, keď si za ne robia kampaň pár týždňov pred voľbami (najčastejšie na dlh) alebo keď za ne robia predražené nákupy u svojich kamarátov.

4.) Každý hlas sa počíta!
Toľkokrát v minulosti sa stalo, že o víťazovi významných volieb rozhodlo len pár hlasov. Nebudem riskovať, že práve ten môj bude chýbať.

5.) Mnohí ľudia trpeli a zomierali za slobodu.
Množstvo ľudí v tejto krajine zažilo strach, prenasledovanie i smrť len preto, aby som ja mohol slobodne žiť, cestovať a áno, aj voliť. Cením si ich utrpenie a nikdy naň nechcem zabudnúť.

6.) Môžeme ignorovať svoju vládu či vedenie mesta, ale...
...ich rozhodnutia nebudú ignorovať mňa! Rozhodnutia našej vlády, prezidenta, mestského zastupiteľstva či primátora nás všetkých zasahujú. Výšku daní, kvalitu podnikateľského prostredia, množstvo byrokracie a mnoho iných oblastí ovplyvňujú naši zákonodarcovia.

7.) Pretože nie je pravda, že sú všetci politici rovnakí.
Takmer vždy, keď vložím priveľa nádeje do niektorého z politikov, zažijem čoskoro sklamanie. Napriek tomu si myslím, že je priepastný rozdiel medzi populistickými politikmi, ktorí každé svoje rozhodnutie robia z čistej vypočítavosti a medzi tými, ktorí sa snažia robiť zodpovednú politiku, no niekedy pri tom zlyhajú.

8.) Volím, pretože môžem voliť.
Na rozdiel od často tradovaného nezmyslu, že voliť je „občianska povinnosť“, platí, že ide o občianske právo. Do roku 1989 sme toto právo mali iba na papieri. Viete, čo by za toto naše dnešné privilégium dali takí Číňania alebo Kubánci?


Cesta ku zrelému a čestnému politickému prostrediu je dlhá a tŕnistá. Ak napriek sklamaniu volím, pomáham našej krajine dosiahnuť ju čo najskôr. Teda ak volím tých, ktorí voličov nemajú za hlupákov, neklamú ich a u ktorých niet ani náznak podozrenia, že zneužívali či chcú zneužívať svoje postavenie verejných činiteľov.

Nedovoľme znechuteniu a pasivite, aby v týchto voľbách zvíťazili. Mnohým „politikom“ by sa páčilo, keby sme zostali sedieť v sobotu doma. No pre nás, naše mestá a našu krajinu by to bolo to najhoršie riešenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

Bývalá štátna tajomníčka začala spolupracovať s vyšetrovateľmi koncom októbra.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?